NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Творчески отражения 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
1503
Творчески отражения

54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство

Няколко важни годишнини са сред акцентите в програмата на предстоящото 54-о издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора, съобщиха от Държавната опера в Града на липите. Културният форум ще започне на 21 ноември и ще продължи до 4 декември.  По време на фестивалната програма ще бъдат отбелязани 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на балетиста и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и 60-годишнината на световнопризнатия тенор Камен Чанев.  И тази година в програмата има международно участие, посочиха организаторите

| 13 Ноември 2024, 12:23 ч.
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
Снимка © Държавна опера - Стара Загора

Няколко важни годишнини са сред акцентите в програмата на предстоящото 54-о издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора, съобщиха от Държавната опера в Града на липите.

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.

Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти

Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.

На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано  No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.

Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от  Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин

Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.

Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели. 

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева).  Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа. 

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна

Културният форум ще започне на 21 ноември и ще продължи до 4 декември. 

По време на фестивалната програма ще бъдат отбелязани 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на балетиста и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и 60-годишнината на световнопризнатия тенор Камен Чанев. 

И тази година в програмата има международно участие, посочиха организаторите. За пръв път в България ще гостува Националният балет на Ел Салвадор, чийто ръководител е Румен Рашев , който е родом от Казанлък. Програмата на ФОБИ включва осем събития. Сред тях са оперите „Джани Скики”, „Милосърдието на Тит”, „Рейнско злато” и „Самодивите”, която се поставя за пръв път на сцена в България. Представени ще бъдат още балетът „Копелия” и Гала вечерта на Национален балет на Ел Салвадор. В програмата са включени „Криворазбраната цивилизация”, концерт на български баси и камерен концерт „Диалогът със самотата”.

Съпътстващи събития са среща с художника, музикант и поет Валентин Дончевски, представяне на автобиографичната книга „Слово и дело“ от композитора Константин Илиев, представяне на издание на Флавия Папачена, посветено на художника Салваторе Русо и на авторска сценографска изложба. В рамките на форума публиката в Стара Загора ще може да види документална изложба и видеокадри, посветени на Камен Чанев, посветена на 60-ата годишнина от рождението му, както и да чуе лекцията и семинара на проф. д-р Габриеле Брандщетер от Свободен университет – Берлин „За лекотата на танца – как виждаме, описваме и запазваме танца днес“. 

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора е първият специализиран форум за опера и балет в България, напомнят организаторите. Създаден е през 1967 година като Декемврийски музикални дни, а от 1973 година е преименуван като Фестивал на оперното и балетното изкуство. Фестивалната програма се стреми да отрази най-новите тенденции в музикално-сценичните изкуства, като е открита към максимално широк спектър от участници, насърчава популяризирането на българското музикално-сценично творчество и припомня за личности и събития с принос за националната и световна култура. Фестивалът се организира от Държавната опера в Стара Загора с подкрепата на Община Стара Загора, Министерството на културата и Национален фонд „Култура”. През последните години фестивалът е домакин и на събития, създадени от независимия културен сектор, допълват от старозагорската опера. 

Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков. 

Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.

Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко

Първото издание на фестивала "Да помним миналото и да предадем на бъдещето" започна в скейт зоната на градския парк "Св. Георги" в Добрич. Участие в него е планирано да вземат около 600 изпълнители, разделени в 17 танцови и 35 певчески състава. Организатор е сдружението с нестопанска цел "Добруджанци", а форумът е финансиран по програма за отпускане на средства на граждански инициативи в полза на местната общност на Община Добрич.

Фестивалът бе открит от заместник-кметът на Община Добрич Павел Павлов, който пожела успех на организаторите и участниците. 

В скейт парка има обособени различни зони, където през целия ден ще има демонстрации и работилници. В кулинарната работилница "При баба" ще бъде приготвена лютеница по стара добруджанска рецепта. В тази за народни песни и танци ще бъдат разучени добруджански песни и хора. 

Ученици от Професионалната ги

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

С концерт на група "Фондацията" и празнични илюминации завърши Фестивалът на сармата и кюфтето, който се провежда в Генерал Тошево по повод празника на града. Преди това концерт за гостите и жителите на Генерал Тошево имаше и концерт на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов. Кметът Валентин Димитров поведе и дълго хоро на площад "Бялата лястовица". 

Във финала на вечерта над един час събралата се публика пя заедно с "Фондацията" познатите български хитове. 

Гост на Фестивала на сармата и кюфтето бе кулинарят Ути Бъчваров, който заедно със своя екип и доброволци от Генерал Тошево приготвиха голямо количество руска салата по тошевска рецепта и гигантски кюфтета, които бяха раздадени заедно с чаша червено вино на всеки желаещ. 

Град Генерал Тошево отбелязва своя празник на 8 ноември по решение

Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.

Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара

В програмата на 53-ото издание на ФОБИ през 2023 година бяха включени пет оперни заглавия и майсторски класове на Калуди Калудов и Веселина Кацарова.  Тогава директорът на Държавната опера Огнян Драганов каза, че се работи върху възможността ФОБИ да стане международен форум и припомни, че през 2025 г. ще се честват 100 години Държавна опера в Стара Загора и 55 години Фестивал на оперното и балетно изкуство.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Песен, посветена на бебето хипопотам Му Денг, бе издадена на четири езика
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес. Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на ...
Скулптури и рисунки на Николай Владов - Шмиргела, ще бъдат показани в изложба в галерия „Васка Емануилова“
Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“. Експозицията ще бъде открита на 19 ноемв ...
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен. На сце ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Тикер в 18:00 ч.
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голяма ...
Начало Творчески отражения
1503
Творчески отражения

54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство

Няколко важни годишнини са сред акцентите в програмата на предстоящото 54-о издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора, съобщиха от Държавната опера в Града на липите.Културният форум ще започне на 21 ноември и ще продължи до 4 декември.

| 13 Ноември 2024, 12:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
Снимка © Държавна опера - Стара Загора

Няколко важни годишнини са сред акцентите в програмата на предстоящото 54-о издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора, съобщиха от Държавната опера в Града на липите.

Културният форум ще започне на 21 ноември и ще продължи до 4 декември. 

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.

Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти

Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.

На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано  No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.

Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от  Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин

Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.

Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели. 

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева).  Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа. 

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна

По време на фестивалната програма ще бъдат отбелязани 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на балетиста и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и 60-годишнината на световнопризнатия тенор Камен Чанев. 

И тази година в програмата има международно участие, посочиха организаторите. За пръв път в България ще гостува Националният балет на Ел Салвадор, чийто ръководител е Румен Рашев , който е родом от Казанлък. Програмата на ФОБИ включва осем събития. Сред тях са оперите „Джани Скики”, „Милосърдието на Тит”, „Рейнско злато” и „Самодивите”, която се поставя за пръв път на сцена в България. Представени ще бъдат още балетът „Копелия” и Гала вечерта на Национален балет на Ел Салвадор. В програмата са включени „Криворазбраната цивилизация”, концерт на български баси и камерен концерт „Диалогът със самотата”.

Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков. 

Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.

Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко

Първото издание на фестивала "Да помним миналото и да предадем на бъдещето" започна в скейт зоната на градския парк "Св. Георги" в Добрич. Участие в него е планирано да вземат около 600 изпълнители, разделени в 17 танцови и 35 певчески състава. Организатор е сдружението с нестопанска цел "Добруджанци", а форумът е финансиран по програма за отпускане на средства на граждански инициативи в полза на местната общност на Община Добрич.

Фестивалът бе открит от заместник-кметът на Община Добрич Павел Павлов, който пожела успех на организаторите и участниците. 

В скейт парка има обособени различни зони, където през целия ден ще има демонстрации и работилници. В кулинарната работилница "При баба" ще бъде приготвена лютеница по стара добруджанска рецепта. В тази за народни песни и танци ще бъдат разучени добруджански песни и хора. 

Ученици от Професионалната ги

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

С концерт на група "Фондацията" и празнични илюминации завърши Фестивалът на сармата и кюфтето, който се провежда в Генерал Тошево по повод празника на града. Преди това концерт за гостите и жителите на Генерал Тошево имаше и концерт на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов. Кметът Валентин Димитров поведе и дълго хоро на площад "Бялата лястовица". 

Във финала на вечерта над един час събралата се публика пя заедно с "Фондацията" познатите български хитове. 

Гост на Фестивала на сармата и кюфтето бе кулинарят Ути Бъчваров, който заедно със своя екип и доброволци от Генерал Тошево приготвиха голямо количество руска салата по тошевска рецепта и гигантски кюфтета, които бяха раздадени заедно с чаша червено вино на всеки желаещ. 

Град Генерал Тошево отбелязва своя празник на 8 ноември по решение

Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.

Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара

Съпътстващи събития са среща с художника, музикант и поет Валентин Дончевски, представяне на автобиографичната книга „Слово и дело“ от композитора Константин Илиев, представяне на издание на Флавия Папачена, посветено на художника Салваторе Русо и на авторска сценографска изложба. В рамките на форума публиката в Стара Загора ще може да види документална изложба и видеокадри, посветени на Камен Чанев, посветена на 60-ата годишнина от рождението му, както и да чуе лекцията и семинара на проф. д-р Габриеле Брандщетер от Свободен университет – Берлин „За лекотата на танца – как виждаме, описваме и запазваме танца днес“. 

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора е първият специализиран форум за опера и балет в България, напомнят организаторите. Създаден е през 1967 година като Декемврийски музикални дни, а от 1973 година е преименуван като Фестивал на оперното и балетното изкуство. Фестивалната програма се стреми да отрази най-новите тенденции в музикално-сценичните изкуства, като е открита към максимално широк спектър от участници, насърчава популяризирането на българското музикално-сценично творчество и припомня за личности и събития с принос за националната и световна култура. Фестивалът се организира от Държавната опера в Стара Загора с подкрепата на Община Стара Загора, Министерството на културата и Национален фонд „Култура”. През последните години фестивалът е домакин и на събития, създадени от независимия културен сектор, допълват от старозагорската опера. 

В програмата на 53-ото издание на ФОБИ през 2023 година бяха включени пет оперни заглавия и майсторски класове на Калуди Калудов и Веселина Кацарова.  Тогава директорът на Държавната опера Огнян Драганов каза, че се работи върху възможността ФОБИ да стане международен форум и припомни, че през 2025 г. ще се честват 100 години Държавна опера в Стара Загора и 55 години Фестивал на оперното и балетно изкуство.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Песен, посветена на бебето хипопотам Му Денг, бе издадена на четири езика
Скулптури и рисунки на Николай Владов - Шмиргела, ще бъдат показани в изложба в галерия „Васка Емануилова“
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Под прожектора
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Творчески отражения
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.